Цивільно-правовий договір з працівником чи трудовий договір?

Цивільно-правовий договір (ЦПД/ЦПХ) чи трудовий договір? - Юрист
Оцініть публікацію:

Роботодавець завжди був і буде зацікавлений в оптимізації податкових витрат. Особливо, коли це стосується його працівників, які виконують тимчасову роботу чи працівників в тривалості співпраці з якими він не впевнений.

Штрафи Держпраці 2019 – Джерело YANKIV


ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ


+380 (93) 71 86 494‬
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)


Що ж собою являє цивільно-правовий договір? Яка різниця цивільно-правового договору і трудового договору (в тому числі в оподаткуванні)? Чим вона вигідна і коли все ж її нею не варто зловживати?

Відповідь на всі ці запитання, для прийняття правильного рішення по оплаті винагороди виконавцям Ви знайдете в даній статті. Також вкінці матеріалу – бонус.

Переглянь відео про штрафи Держпраці у 2019 році

Цивільно-правовий договір – знайомимося ближче

По своїй суті, цивільно-правовий договір (ЦПД, або ЦПХ) являє собою угоду між фізичною і іншою фізичною особою, або юридичною особою, або між юридичною особою та іншими юридичними

особами. Угода спрямована на виникнення, зміну або припинення цивільних правовідносин. Сторонами за ЦПД є Замовник (роботодавць) та Виконавець (працівник).

Основною відмінністю від трудового договору, яка нас цікавить – це регламентування ЦПД виключно цивільним законодавством, що несе багато привілеїв для роботодавця, зокрема:

  1. Ви не несете відповідальності у випадку настання нещасних випадків на виробництві та не покладаєте на себе інші гарантії передбачені трудовим законодавством, оскільки усі ризики покладаються на фізичну особу.
  2. Строк ЦПД встановлюється за домовленістю сторін, але варто бути обережним з ним, адже при тривалій дії даного договору (понад рік) при перевірці він може бути кваліфікований, як трудовий договір. Також варто пам’ятати, що ознакою ЦПД є його строковість, тому він не може бути укладений на невизначений термін.

В чому перевага ЦПД над трудовим договором? Різниця в оподаткуванні

Виконавець за ЦПД отримує оплату за результат, а не за процес праці. По-перше, це додаткове

стимулювання для працівника по виконанні покладених на нього обов’язків, адже за те, що він прийшов на роботу чи виконує її віддалено, але результат непомітний – він отримає, відповідно,  непомітну винагороду.

Ви не включаєте такого працівника до штатного розпису, проте, такий працівник претендує на соціальні гарантії від держави (згідно ст. 30 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”). Тако виконавець за договором ЦПХ не підпорядковується правилам трудового розпорядку. 


Читати додаткову статтю: Цивільно-правовий договір (ЦПД) – саме зараз

Якщо Ви перейдете на цивільно-правові договори (договір ЦПХ), цей крок не звільнить Вас від сплати податків і зборів. Проте, певна різниця спостерігається. При грамотному юридичному підході до цього питання Ви можете скоротити податкові витрати на одного виконавця до 50%, що є достатньо великою економією коштів Вашого бізнесу.

Переглянь відео про оформлення працівника на роботу

Перевірте себе – є ризики?

Бонус. Перевірте себе за підставами, коли Ваше підприємство може попасти в сферу уваги Державної служби України з питань праці.

Якщо у Вас при перечитуванні наступних пунктів спостерігається їх відповідність з ситуацією на Вашому підприємстві, постарайтесь якнайшвидше їх змінити, адже саме Ваше підприємство може бути наступним у списку підприємств для перевірки:

  1. Ваші співробітники працюють за сумісництвом на 5-ти та більше підприємствах;
  2. протягом року загальна сума нарахованої заробітної плати не змінювалася;
  3. у звітному місяці відбулося зменшення кількості співробітників більш ніж на 10%;
  4. співробітники виконують роботи за договорами цивільно-правового характеру в одній компанії більше ніж рік;
  5. нарахування заробітної плати здійснюється нижче розміру мінімальної заробітної плати;
  6. у звітному місяці відображається початок трудових відносин, але не було подано повідомлення про прийом;

Це не є вичерпний перелік. 

Суми штрафів за порушення трудового законодавства змушують задуматись навіть найбезпечніших підприємців у питаннях юридичної допомоги їхньому бізнесу (розмір штрафів починається із 10-ти кратного розміру мінімальної заробітної плати). Такі штрафи можуть бути як за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці). Так і за не оформлення працівника на роботу по трудовому законодавстві. Проте, загальні гарантії трудового законодавства не поширюють на працівників за договором ЦПХ. Тому безпека фінансів та ефективність Вашого бізнесу може вирости, достатньо прийняти кваліфіковану юридичну допомогу.

Запитання та відповіді

Звісно, це далеко не вичерпна інформація з питань доцільності та ефективності ЦПД у порівнянні з трудовим договором. Ми цінуємо Ваш час, саме тому, якщо у Вас є питання чи Вам сподобалась ідея податкової ефективності оподаткування доходу виконавців – звертайтесь і ми оптимізуємо Ваші податкові витрати.

Як наший клієнт, Ви також завжди зможете отримати найновішу інформацію про зміни до законодавства. Про штрафи, перевірку на відповідність закону Вашого бізнесу. Ми гарантуємо анонімність та нерозголошення інформації при співпраці.

Святослав Попович, партнер Юридичної компанії Law AdvisersЗа додатковими запитаннями щодо оптимізації оподаткування Вашого бізнесу, оптимізації оподаткування винагород виконавців та з питаннями по статті можете звертатися до автора статті та партнера команди Law Advisers Поповича Святослава. Зв’язатися.


ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ


+380 (93) 71 86 494
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)


Якщо Ви знайшли описку, будь ласка, підкресліть її та нажміть Shift + Enter (разом) чи нажміть сюди, щоб проінформувати автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *