Договір про повну матеріальну відповідальність

Договір про повну матеріальну відповідальність
Оцініть публікацію:

Більшістю підприємців слово «договір» сприймається, як небажана формальність, аніж один із реальних інструментів благополуччя їх підприємства. Деколи формальності можуть стати надійним щитом від недбалих дій Ваших працівників.


ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ


‭+380 (93) 718 64 94‬
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)


Згідно принципу порядності працівники мають дбати за станом матеріальних речей підприємства на якому вони працюють, але коли ці принципи певним особам незрозумілі, і з їхньої вини завданні збитки підприємству, то винні повинні відшкодувати завдані збитки. Ті хто мали цей неприємний досвід розуміють, що у разі коли є справа з недобросовісним чи недбалим працівником, то усно домовлятися про відшкодування збитків шляхом відрахування із щомісячного заробітку певної суми – не найкращий варіант. Крім того, є одне «але» – якщо сума перевищує річний оклад працівника чи легко він погодиться відпрацювати рік без зарплати, або ж два роки за половину окладу?

Переглянь відео про оформлення працівника на роботу

Хвилина законодавства

Трудовим законодавством встановлена обмежена відповідальність працівника у розмірі середньомісячного заробітку, АЛЕ є випадки, коли працівник зобов’язаний повністю відшкодувати завданні збитки, зокрема, коли з ним укладено договір про повну матеріальну відповідальність.

Для того щоб зрозуміти чи можна укласти данний договір достатньо проконсультуватись з юристом, або ж переглянути перелік посад і робіт на які поширюється дане право. Перелік посад і робіт затверджений постановою Держкомпраці СРСР і Секретеріату ВЦРПС від 28 грудня 1977 року  №447/24 (яка чинна у нас на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 р. №1545-XII). З повним переліком Ви можете ознайомитись у джерелі зазначенному вище, але все деякі з них, які використовуються найчастіше я зазначу.

Повна матеріальна відповідальність працівникаПосади:
завідувач каси; старший контролер-касир; інші працівники, які виконують обов’язки касира; завідувач магазину та його заступники; завідувач скупного пункту; завідувач товарного відділу, відділу замовлень магазину; завідувач аптечної установи та їх заступники тощо.

Роботи:
приймання від населення усіх видів платежів та виплата грошей через касу; обслуговування торгівельних та грошових автоматів; приймання на зберігання, обробка, зберігання, видача матеріальних цінностей на складах, базах (нафтобазах), автозаправних станціях, холодильниках, харчоблоках, сховищах, заготівельних приймальних пунктах, товарних і товарно-перевальних ділянках, камерах схову, коморах і гардеробах тощо.

Можливо Вам буде цікаво: Розробка договору у м. Львів

Умови для укладення договору про повну матеріальну відповідальість

Відповідальність працівникаЯкщо проблема з недобросовісними особами Вам близька – варто потурбуватися за кошти підприємства та укласти договір про повну матеріальну відповідальність, у разі, якщо робота працівника підпадає під види робіт передбачені переліком. Основними умовами для укладення такого договору є наявність як роботи, так і відповідної посади. Тобто наявність двох підстав повинна бути обов’язково наявна. Якщо ж Ви всетаки, вже уклали данний договір, але особа не відповідає двом вимогам наведенним вище, то відповідь на питання «І що тепер?»  надає  Пленум Верховного Суду України в постанові № 14 від 29.12.1992 р. У ріаз встановлення судом, що відповідач не належить до категорії працівників, з якими згідно зі ст. 135-1 КЗпП укладається договір про повну матеріальну відповідальність, на такого працівника може бути покладена лише обмежена матеріальна відповідальність (крім винятків, передбачених у ст. 134 КЗпП).

Форма і зміст договору про повну матеріальну відповідальність

Договір про повну матеріальну відповідальність укладається лише у письмовій формі і обов’язково з особами, яким вже виповнилось 18 років. Данний договір має відповідати типовому договору, який Ви можете знайти у постанові згаданій мною вище. Особливістю також є те, що не передбачено істотних умов для цього договору, тому при укладанні потрібно керуватись загальними нормами.

Цікавлять санкції? Переглянь відео про перевірку Держпраці

Ми з вами розмовляємо на одній мові

«Для бізнесу важлива кожна гривня і навіть кожна копійка. Ви думаєте це дрібниці? Будь ласка. А я – двома руками за». Як Ви думаєте, кому належить ця фраза? Мільярдеру, президенту США Дональду Трампу, який знає як заробляти і накопичувати гроші, а наша команда, зробить все, щоб кожна Ваша гривня, кожна копійка була в безпеці, як від посягань ззовні, так і від недбалих працівників всередині підприємства.

Запитання та відповіді

Святослав Попович, партнер Юридичної компанії Law AdvisersЗа додатковими запитаннями щодо договорів загалом, з питаннями по статті можете звертатися до автора статті та партнера команди Law Advisers Поповича Святослава. Зв’язатися.


ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ


‭+380 (93) 718 64 94‬
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)


Якщо Ви знайшли описку, будь ласка, підкресліть її та нажміть Shift + Enter (разом) чи нажміть сюди, щоб проінформувати автора.

1 коментарі “Договір про повну матеріальну відповідальність

  1. Pingback: 4 кроки до припинення та закриття ФОП у м. Львів - Law Advisers

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *