Договір про повну матеріальну відповідальність

Договір про повну матеріальну відповідальність
Оцініть публікацію:
1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (8 к-сть голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...

Більшістю підприємців слово «договір» сприймається, як небажана формальність, аніж один із реальних інструментів благополуччя їх підприємства. Деколи формальності можуть стати надійним щитом від недбалих дій Ваших працівників.

Згідно принципу порядності працівники мають дбати за станом матеріальних речей підприємства на якому вони працюють, але коли ці принципи певним особам незрозумілі, і з їхньої вини завданні збитки підприємству, то винні повинні відшкодувати завдані збитки. Ті хто мали цей неприємний досвід розуміють, що у разі коли є справа з недобросовісним чи недбалим працівником, то усно домовлятися про відшкодування збитків шляхом відрахування із щомісячного заробітку певної суми – не найкращий варіант. Крім того, є одне «але» – якщо сума перевищує річний оклад працівника чи легко він погодиться відпрацювати рік без зарплати, або ж два роки за половину окладу?

Хвилина законодавства

Трудовим законодавством встановлена обмежена відповідальність працівника у розмірі середньомісячного заробітку, АЛЕ є випадки, коли працівник зобов’язаний повністю відшкодувати завданні збитки, зокрема, коли з ним укладено договір про повну матеріальну відповідальність.

Для того щоб зрозуміти чи можна укласти данний договір достатньо проконсультуватись з юристом, або ж переглянути перелік посад і робіт на які поширюється дане право. Перелік посад і робіт затверджений постановою Держкомпраці СРСР і Секретеріату ВЦРПС від 28 грудня 1977 року  №447/24 (яка чинна у нас на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 р. №1545-XII). З повним переліком Ви можете ознайомитись у джерелі зазначенному вище, але все деякі з них, які використовуються найчастіше я зазначу.

Повна матеріальна відповідальність працівникаПосади:
завідувач каси; старший контролер-касир; інші працівники, які виконують обов’язки касира; завідувач магазину та його заступники; завідувач скупного пункту; завідувач товарного відділу, відділу замовлень магазину; завідувач аптечної установи та їх заступники тощо.

Роботи:
приймання від населення усіх видів платежів та виплата грошей через касу; обслуговування торгівельних та грошових автоматів; приймання на зберігання, обробка, зберігання, видача матеріальних цінностей на складах, базах (нафтобазах), автозаправних станціях, холодильниках, харчоблоках, сховищах, заготівельних приймальних пунктах, товарних і товарно-перевальних ділянках, камерах схову, коморах і гардеробах тощо.

Можливо Вам буде цікаво: Розробка договору у м. Львів

Умови для укладення договору про повну матеріальну відповідальість

Відповідальність працівникаЯкщо проблема з недобросовісними особами Вам близька – варто потурбуватися за кошти підприємства та укласти договір про повну матеріальну відповідальність, у разі, якщо робота працівника підпадає під види робіт передбачені переліком. Основними умовами для укладення такого договору є наявність як роботи, так і відповідної посади. Тобто наявність двох підстав повинна бути обов’язково наявна. Якщо ж Ви всетаки, вже уклали данний договір, але особа не відповідає двом вимогам наведенним вище, то відповідь на питання «І що тепер?»  надає  Пленум Верховного Суду України в постанові № 14 від 29.12.1992 р. У ріаз встановлення судом, що відповідач не належить до категорії працівників, з якими згідно зі ст. 135-1 КЗпП укладається договір про повну матеріальну відповідальність, на такого працівника може бути покладена лише обмежена матеріальна відповідальність (крім винятків, передбачених у ст. 134 КЗпП).

Форма і зміст договору про повну матеріальну відповідальність

Договір про повну матеріальну відповідальність укладається лише у письмовій формі і обов’язково з особами, яким вже виповнилось 18 років. Данний договір має відповідати типовому договору, який Ви можете знайти у постанові згаданій мною вище. Особливістю також є те, що не передбачено істотних умов для цього договору, тому при укладанні потрібно керуватись загальними нормами.

Ми з вами розмовляємо на одній мові

«Для бізнесу важлива кожна гривня і навіть кожна копійка. Ви думаєте це дрібниці? Будь ласка. А я – двома руками за». Як Ви думаєте, кому належить ця фраза? Мільярдеру, президенту США Дональду Трампу, який знає як заробляти і накопичувати гроші, а наша команда, зробить все, щоб кожна Ваша гривня, кожна копійка була в безпеці, як від посягань ззовні, так і від недбалих працівників всередині підприємства.

Запитання та відповіді

Святослав Попович, партнер Юридичної компанії Law AdvisersЗа додатковими запитаннями щодо договорів загалом, з питаннями по статті можете звертатися до автора статті та партнера команди Law Advisers Поповича Святослава. Зв’язатися.

Якщо Ви знайшли описку, будь ласка, підкресліть її та нажміть Shift + Enter (разом) чи нажміть сюди, щоб проінформувати автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *