Є ідея для стартапу, але не знаєте як законно втілити її в реальність? У даній статті я розповім Вам про те, як зареєструвати стартап на території України та як законно здійснювати діяльність згідно Вашої бізнес-ідеї.
ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ
+38 (098) 111 01 71
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)
Реєстрація стартапу – які є можливості
Якщо ми говоримо про реєстрацію стартапу то, перше, що потрібно зробити перед реєстрацією стартапу – це визначитись з організаційно-правовою формою. В Україні організаційно-правових форм є досить багато, проте не будемо зупинятись на особливостях усіх. Звернемо увагу на найбільш доречних для реєстрації діяльності стартапу в Україні.
На сьогоднішній день, найбільш законодавчо врегульованою та прийнятною організаційно-правовою формою для стартапу є товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) або фізична особа-підприємець(ФОП). Саме ці дві форми дозволяють обрати найбільш вигідні умови оподаткування, а процедура їх реєстрації є більш спрощеною, порівняно з іншими, та й взагалі, саме ці форми дозволяють обирати більш прості шляхи вирішення питань діяльності стартаперів. Крім того, Ви зможете обрати новий форма системи оподаткування “Дія-сіті”.
Так склалась практика, що іноземні інвестори більше довіряють юридичній особі – Товариству з обмеженою відповідальністю, ніж фізичній особі-підприємцю.
Давайте зупинимось на реєстрації стартапу як юридичної особи у формі ТОВ. ТОВ варто обрати при наявності декількох співзасновників бізнес-ідеї. Засновники ТОВ несуть відповідальність виключно майном такого підприємства, а не своїм власним, як фізичної особи. Вимог до розміру внеску статутного капіталу немає.
Переваги ФОПа для стартапу
Фізична особа-підприємець має ряд своїх переваг:
- проста реєстрація та немає вимог до статуту, внесення статутного капіталу і тд.;
- процедура реєстрації здійснюється за місцем проживання підприємця;
- контроль із боку держави незначний;
- стартапер-підприємець працює самостійно і тільки на себе.
Недолік тут один, якщо проект зазнає невдачі, то ФОП несе відповідальність виключно всім своїм майном (тобто, не тільки тим, що він набув під час діяльності, а загалом всім). До речі, Ви можете почати з ФОП, а як тільки Ваш бізнес піде вгору – перейти на ТОВ!
Важливо звернути увагу на те, що Вам потрібно захистити свою ідею від крадіжки. Тому, необхідно зареєструвати торгову марку для Вашого стартапу, як продуктів чи послуг, які Ви плануєте виробляти чи надавати кінцевим споживачам. Також важливо правильно оформити договірні взаємини з розробниками програмних продуктів, які будуть створюватися в ході реалізації стартапів, офіційного веб-сайту компанії в мережі Інтернет (якщо такий буде), і належним чином зареєструвати майнові права на об’єкти прав інтелектуальної власності, які будуть створені в ході реалізації стартапів.
Інвестиції в стартап в Україні
Стартап – зазвичай, проект, який на початку свого розвитку потребує постійного фінансування. Відтак, виникає питання де взяти кошти, а якщо є джерело, то як правильно оформити правовідносини з інвестором.
На цьому питанні зупинимось більш детально та проаналізуємо як можна отримати кошти від інвесторів та як захистити інвестиції.
Насамперед, хочемо наголосити, що в Україні немає чітко сформованої законодавчої бази, що регулює такі взаємини. Саме тому радимо дотримуватися стандартної схеми, що використовується при інвестуванні – оформлення договорів.
Найбільш стандартними з них вважається:
- Інвестиційний договір;
- Договір позики;
- Договір товариства.
Також інвестори можуть стати родичі стартаперів. Такий спосіб збору грошей в Україні – поширений і часто використовується коли здійснюється реєстрація стартапу в Україні.
Ідеологи можуть привернути до себе увагу на різних форумах, конференціях, конкурсах тощо. Організаторами подібних заходів найчастіше стають фінансові та комерційні структури, венчурні компанії.
Захист стартапу від крадіжки – реєстрація стартапу в Україні
Задля захисту Вашої ідеї потрібно задуматись не тільки над реєстрацією стартапу в Україні, а й над реєстрацією прав на інтектуальну власність.
Якщо ви пишете програмне забезпечення, рекомендую отримати на нього авторські права. Інколи буває ситуація, коли в процесі розробки вихідний код змінюється. Тому задля уникнення неприємностей, краще реєструвати авторське право на частину вихідного коду. Таким чином юридично ви закріпите авторство за собою.
Також для уникнення ризиків несанкціонованого використання торгової марки (логотипу) вашого стартапу, краще зареєструвати і її. При реєстрації авторських прав, патенту або торгової марки потрібно буде визначитись знову ж таки з юрисдикцією, про яку згадувалося вище.
До речі, ми можемо допомогти Вам із реєстрацією Торгової Марки.
Розподіл долей у бізнесі
Дуже важливо на початку введення стартапу та його реєстрації врегулювати відносини із співвласниками ідеї!
Доволі часто учасники стартапу настільки зосереджені на самому IT-продукті, що питання інтелектуальної власності, поділу прибутку, обов’язків і функцій кожного з учасників команди на початку чітко не обумовлюють або не оформлюють юридично. Проте проблеми починаються зазвичай тоді, коли з’являється інвестор або прибуток від замовлень IT-продукту. Часто на цьому етапі бачення проекту в його учасників починають розходитися, і кожен починає вважати свій внесок у проект більшим, аніж праця інших учасників.
Таким чином, якщо ви починаєте як ФОП, рекомендуємо Вам укласти Договір про спільну діяльність. Якщо Ви оформляєте бізнес у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю , тоді серйозно поставтесь до складення Статуту та Корпоративного договору.
Ніколи не приймайте Статут чи Корпоративний договір у вигляді шаблонів, які зазвичай надають юристи за невеликі кошти. Економія на цьому етапі може дуже дорого обійтися в майбутньому, тому пишіть зі своїми юристами Статут і Корпоративний договір під вашу компанію. Рекомендую одразу домовлятись із партнерами та фіксувати це в юридичних документах. Так ваша бізнес-ідея матиме набагато більше шансів на успіх.
У стартапі можуть також працювати наймані під проект програмісти чи інші спеціалісти. Врегульовуйте відносини зі своїми працівниками або партнерами, навіть тимчасовими. Укладіть трудові договори або Договір про надання послуг та обов’язково укладайте з усіма учасниками проекту NDA (Non-disclosure Agreement). NDA юридично захистить вашу компанію від ризиків витоку інформації або продажу інформаціії конкурентам.
Як бачите, реєстрація стартапу не є складною процедурою і багато в чому залежить від побажань проекту та його цілей. Беззаперечною є перевага реєстрації стартапу. Натомість зволікання з наданням офіційного статусу стартапу загрожує накопиченням проблем і неприємностей, починаючи від упущеної вигоди і закінчуючи стосунками з контролюючими органами.
Запитання та відповіді про реєстрацію стартапу в Україні
Якщо потрібна консультація чи послуги щодо стартапів, їх діяльності та реєстрації – Ви можете звернутися до автора та партнера команди Law Advisers Янківа Богдана. Зв’язатися.
ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ
+38 (098) 111 01 71
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)
Якщо Ви знайшли описку, будь ласка, підкресліть її та нажміть Shift + Enter (разом) чи нажміть сюди, щоб проінформувати автора.
47wlix
hhhg0y
nk49ro
2dtz05
qv8lgf
vkeu1l
tkfslt
pa8l7w
dbhvv6
wxfv15
du61oi
6cd1ns
90md5mb