Більшістю підприємців слово «договір» сприймається, як небажана формальність, аніж один із реальних інструментів благополуччя їх підприємства. Деколи формальності можуть стати надійним щитом від недбалих дій Ваших працівників.
ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ
+380 (93) 718 64 94
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)
Згідно принципу порядності працівники мають дбати за станом матеріальних речей підприємства на якому вони працюють, але коли ці принципи певним особам незрозумілі, і з їхньої вини завданні збитки підприємству, то винні повинні відшкодувати завдані збитки. Ті хто мали цей неприємний досвід розуміють, що у разі коли є справа з недобросовісним чи недбалим працівником, то усно домовлятися про відшкодування збитків шляхом відрахування із щомісячного заробітку певної суми – не найкращий варіант. Крім того, є одне «але» – якщо сума перевищує річний оклад працівника чи легко він погодиться відпрацювати рік без зарплати, або ж два роки за половину окладу?
Переглянь відео про оформлення працівника на роботу
Хвилина законодавства
Трудовим законодавством встановлена обмежена відповідальність працівника у розмірі середньомісячного заробітку, АЛЕ є випадки, коли працівник зобов’язаний повністю відшкодувати завданні збитки, зокрема, коли з ним укладено договір про повну матеріальну відповідальність.
Для того щоб зрозуміти чи можна укласти данний договір достатньо проконсультуватись з юристом, або ж переглянути перелік посад і робіт на які поширюється дане право. Перелік посад і робіт затверджений постановою Держкомпраці СРСР і Секретеріату ВЦРПС від 28 грудня 1977 року №447/24 (яка чинна у нас на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 р. №1545-XII). З повним переліком Ви можете ознайомитись у джерелі зазначенному вище, але все деякі з них, які використовуються найчастіше я зазначу.
Посади:
завідувач каси; старший контролер-касир; інші працівники, які виконують обов’язки касира; завідувач магазину та його заступники; завідувач скупного пункту; завідувач товарного відділу, відділу замовлень магазину; завідувач аптечної установи та їх заступники тощо.
Роботи:
приймання від населення усіх видів платежів та виплата грошей через касу; обслуговування торгівельних та грошових автоматів; приймання на зберігання, обробка, зберігання, видача матеріальних цінностей на складах, базах (нафтобазах), автозаправних станціях, холодильниках, харчоблоках, сховищах, заготівельних приймальних пунктах, товарних і товарно-перевальних ділянках, камерах схову, коморах і гардеробах тощо.
Умови для укладення договору про повну матеріальну відповідальість
Якщо проблема з недобросовісними особами Вам близька – варто потурбуватися за кошти підприємства та укласти договір про повну матеріальну відповідальність, у разі, якщо робота працівника підпадає під види робіт передбачені переліком. Основними умовами для укладення такого договору є наявність як роботи, так і відповідної посади. Тобто наявність двох підстав повинна бути обов’язково наявна. Якщо ж Ви всетаки, вже уклали данний договір, але особа не відповідає двом вимогам наведенним вище, то відповідь на питання «І що тепер?» надає Пленум Верховного Суду України в постанові № 14 від 29.12.1992 р. У ріаз встановлення судом, що відповідач не належить до категорії працівників, з якими згідно зі ст. 135-1 КЗпП укладається договір про повну матеріальну відповідальність, на такого працівника може бути покладена лише обмежена матеріальна відповідальність (крім винятків, передбачених у ст. 134 КЗпП).
– Цивільно-правовий договір з працівником чи трудовий договір?
– З чого почати бізнес та власну справу – поради юриста
– Реєстрація ТОВ (Товариства з обмеженою відповідальністю)
– Реєстрація ФОП з ПДВ (Фізична особа-підприємець)
– Закриття ФОП / Припинення ФОП у м. Львів
– Розробка договору у м. Львів – юрист
– Юридичні послуги у м. Львів, Львівська область
– Послуга юриста: реєстрація ФОП під ключ
– Реєстрація ФОП (Фізичної особи-підприємця), Львів
Форма і зміст договору про повну матеріальну відповідальність
Договір про повну матеріальну відповідальність укладається лише у письмовій формі і обов’язково з особами, яким вже виповнилось 18 років. Данний договір має відповідати типовому договору, який Ви можете знайти у постанові згаданій мною вище. Особливістю також є те, що не передбачено істотних умов для цього договору, тому при укладанні потрібно керуватись загальними нормами.
Цікавлять санкції? Переглянь відео про перевірку Держпраці
Ми з вами розмовляємо на одній мові
«Для бізнесу важлива кожна гривня і навіть кожна копійка. Ви думаєте це дрібниці? Будь ласка. А я – двома руками за». Як Ви думаєте, кому належить ця фраза? Мільярдеру, президенту США Дональду Трампу, який знає як заробляти і накопичувати гроші, а наша команда, зробить все, щоб кожна Ваша гривня, кожна копійка була в безпеці, як від посягань ззовні, так і від недбалих працівників всередині підприємства.
Запитання та відповіді
За додатковими запитаннями щодо договорів загалом, з питаннями по статті можете звертатися до автора статті та партнера команди Law Advisers Поповича Святослава. Зв’язатися.
ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ
+380 (93) 718 64 94
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)
Якщо Ви знайшли описку, будь ласка, підкресліть її та нажміть Shift + Enter (разом) чи нажміть сюди, щоб проінформувати автора.
Pingback: 4 кроки до припинення та закриття ФОП у м. Львів - Law Advisers