Оподаткування ФОП (фізичної особи-підприємця)

Оподаткування ФОП (фізичної особи-підприємця)
Оцініть публікацію:

Оподаткування ФОП – доволі актуальне питання, з яким стикаються не лише підприємці, а і люди, які планують займатись господарською діяльністю та шукають оптимальний варіант оподаткування для себе. У цій статті Ви знайдете корисну інформацію про ключові нюанси оподаткування як на загальній системі оподаткування, так і на спрощеній.


ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ


+38 (098) 42 36 368
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)


У 2020 році, порівняно з попереднім роком було підвищено розмір мінімальної зарплати та розмір прожиткового мінімуму, що спричинило зміну у максимальних ставках єдиного податку для ФОПів, що перебувають на I та II групі спрощеної системи оподаткування. Змін також зазнали і суми ЄСВ, що підлягають сплаті підприємцями, незалежно від наявності у них доходу.

Оподаткування ФОП на 1 та 2 групі

Ст. 293 Податкового кодексу України зазначає, що ставки єдиного податку для I та II групи – є фіксованими, та встановлюються виключно сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, та залежать від конкретного виду господарської діяльності, яку обрав ФОП:

  • 10% від прожиткового мінімуму громадян – для платників, що перебувають на I-й групі;
  • 20% від мінімальної заробітної плати – для платників, що перебувають на II-й групі.

Станом на 2020 рік, фіксовані ставки єдиного податку для ФОП, що обрали спрощену систему оподаткування, виглядають наступним чином:

І група – платники сплачують 210,20 грн щомісячно (10% від 2102 грн);

ІІ група – платники сплачують 944,60 грн щомісячно (20% від 4723 грн).

Якщо порівнювати ставки з попереднім роком, то суми єдиного податку, що підлягає сплаті збільшилися на 18,10 грн (210,20 грн – 192,10 грн) та 110 грн (944,60 грн – 834,60 грн).

До речі, якщо Ви приймете рішення реєструвати ФОП – у нас про це є окрема стаття.

Переглянь відео про оподаткування ФОП

Оподаткування ФОП на 3 групі

Оподаткування ФОП, що є платником єдиного податку на III-й групі спрощеної системи оподаткування суттєво відрізняється як від оподаткування на інших групах спрощеної системи, так і від загальної системи.

Відмінність від I та II групи полягає у тому, що в цих групах ставка єдиного податку, що підлягає сплаті – фіксована. Платники на III-й групі сплачують 5% від всього доходу поквартально. Тобто, чим більший дохід – тим більше доведеться сплатити.

Примітка: Для платників, що перебувають на IIIгрупі спрощеної системи оподаткування – Податковий кодекс України передбачає можливість обрання ставки 3% від доходу за умови отримання статусу платника ПДВ.

Розмір ЄСВ ФОП у 2020 році

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) – обов’язковий страховий платіж, який здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування у встановленому ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Ставка ЄСВ встановлюється на рівні 22% процентів від бази оподаткування.

  • ФОПи, що перебувають на загальній системі оподаткування нараховують ЄСВ на суму свого доходу (прибутку), який обкладається прибутковим податком фізичних осіб. Проте, розмір визначеного страхового внеску не може бути нижче мінімального.
  • Платники єдиного податку – фізичні особи визначають базу нарахування ЄСВ самостійно, але з тим, щоб розмір внеску був не нижче мінімального та не вище максимального.

Примітка: Мінімальний страховий внесок дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, помноженої на ставку єдиного страхового внеску.

  • Мінімальний розмірсуми ЄСВ, який всі ФОПИ (як ті, що обрали спрощену систему оподаткування, так і на загальній системі) повинні сплачувати щомісячно, станом на 2020 рік =  1039,06 грн (4723 х 22%).
  • Максимальна сума ЄСВ, яка може сплачуватись до бюджету не перевищує 15585,90 грн в місяць, тобто дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної зарплати.

Оподаткування для ФОПів, що обрали загальну систему оподаткування

Відповідно до Податкового кодексу України – об’єктом оподаткування у ФОПів, що перебувають на загальній системі оподаткування є  саме чистий дохід, а не весь оборот (як це у ФОПів на 3-й групі спрощеної системи).

Всі доходи ФОП, що обрали загальну систему оподаткування обкладаються ПДФО (податком на доходи фізичних осіб), за ставкою 18%.

Також, всі ФОПи на загальній системі оподаткування зобов’язані сплачувати військовий збір, ставка якого дорівнює  1,5%.База оподаткування для військового збору є аналогічною до бази оподаткування ПДФО.

Щодо ЄСВ, то ФОП на загальній системі оподаткування сплачує 22% від чистого доходу.

Запитання та відповіді про оподаткування ФОП у 2020 році

Богдан Янків, партнер Юридичної компанії Law AdvisorsЯкщо потрібна консультація по ФОП у м. Львів – Ви можете звернутися  до автора та партнера команди Law Advisers Янківа Богдана. Зв’язатися.

 


ДЛЯ ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГ


+38 (098) 42 36 368
(відповідаємо у месенджерах: Skype, Telegram, Viber, What’s up, Messenger Facebook)


 

Якщо Ви знайшли описку, будь ласка, підкресліть її та нажміть Shift + Enter (разом) чи нажміть сюди, щоб проінформувати автора.

1 коментарі “Оподаткування ФОП (фізичної особи-підприємця)

  1. Pingback: Реєстрація ФОП (Фізичної особи-підприємця), Львів, ціна, → Law Advisers

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *